Vernisáž výstavy japonské kaligrafie Shodó
BÍLÝ SNÍH - ČERNÁ STOPA
V pátek 9. 1., v Národní technické knihovně v Praze se konala vernisáž výstavy kaligrafie. Vystavují nejen studenti pana Reného Ochiai, ale také zahraniční autoři. V prvním patře jsou vystaveny kaligrafie českých studentů, v druhém jsou k vidění evropští autoři a kdo se vyškrábe až na třetí patro, uvidí mistrovská díla japonských učitelů.
Podle programu se mělo začínat v 18, nicméně byly jsme tam již v 17:20, jelikož sestra, jakožto jedna z vystavujících studentek, se měla zúčastnit hromadného focení. Díky tomu jsme si obsadily místa, což se později ukázalo jako docela podstatné, protože zájem o výstavu docela mile překvapil.
Vernisáž začala krátkým koncertem mladé studentky Hikari Utsugita na flétnu Shakuhachi, následovala půlhodinová přednáška organizátora akce pana Reného Ochiai, ve které kromě základních informací ohledně japonského a čínského písma zaznělo i vysvětlení, proč pro studenty i účastníky výstavy je teď mnohem dobrodružnější najít správnou toaletu:
„Původní panáček na dveřích WC narušoval výstavu. Prostě visí tam tradiční kaligrafie, pak další, pak haiku, a pak je hajzl (...). Na dámské toaletě je znak, který připomíná ženu. Pánská je ta druhá”.
Následovala patnáctiminutová přestávka, abychom mohli čerstvě nabyté vědomosti uplatnit v praxi.
Vernisáž zakončila slečna Hikari Utsugita, tentokrát gindo, „zpívaným” přednesem čínských a japonských básní. Tahle část mě opravdu příjemně překvapila.
17.30, místa zabraná |
Každý jsme dostali i originální kaligrafii se znakem pro „ovci” (nebylo to myšleno nijak politicky, prostě je Rok ovce). |
Původně měl pan René Ochiai napsat všem účastníkům vernisáže nějakou kaligrafii, ale nakonec kvůli těm davům z toho sešlo. Špatné davy, špatné. |
Slavnostní focení studentů. Studentů kaligrafie + pána na gauči (ten už tam byl :D). |
18.30, přednáška. Lidé se tlačili i za prosklenou stěnou. Kterou úžasnou kaligrafiii si prohlížejí? |
Sestřina kaligrafie visí hned vedlé te slavné dámské toalety. (no pokud se někde budou tvořit fronty a lidé budou zkoumat, co kde visí na stěně v okolí, tak jedině tam :D). |
A na závěr, krásná kaligrafie Reného Ochiai (vpravo) |
Výstava potrvá do 29. 1. 2015. Určitě se tam stavím ještě jednou a nafotím lépe vystavované kaligrafie, nicméně všem vřele doporučuji ji navštívit. Knihovna sama o sobě stojí za to, a kontrast tradiční japonské kaligrafie spolu s velice moderním zařízením knihovny a... studenty... je parádní.
Žádné komentáře:
Okomentovat