neděle 11. ledna 2015

Vernisáž výstavy japonské kaligrafie Shodó

BÍLÝ SNÍH - ČERNÁ STOPAV pátek 9. 1., v Národní technické knihovně v Praze se konala vernisáž výstavy kaligrafie. Vystavují nejen studenti pana Reného Ochiai, ale také zahraniční autoři. V prvním patře  jsou vystaveny kaligrafie českých studentů, v druhém jsou k vidění evropští autoři a kdo se vyškrábe až na třetí patro, uvidí mistrovská díla japonských učitelů.


Podle programu se mělo začínat v 18, nicméně byly jsme tam již v 17:20, jelikož sestra, jakožto jedna z vystavujících studentek, se měla zúčastnit hromadného focení. Díky tomu jsme si obsadily místa, což se později ukázalo jako docela podstatné, protože zájem o výstavu docela mile překvapil.


Vernisáž začala krátkým koncertem mladé studentky Hikari Utsugita na flétnu Shakuhachi, následovala půlhodinová přednáška organizátora akce pana Reného Ochiai, ve které kromě základních informací ohledně japonského a čínského písma  zaznělo i vysvětlení, proč pro studenty i účastníky výstavy je teď mnohem dobrodružnější najít správnou toaletu:

„Původní panáček na dveřích WC narušoval výstavu. Prostě visí tam tradiční kaligrafie, pak další, pak haiku, a pak je hajzl (...). Na dámské toaletě je znak, který připomíná ženu. Pánská je ta druhá”.

Následovala patnáctiminutová přestávka, abychom mohli čerstvě nabyté vědomosti uplatnit v praxi.

Vernisáž zakončila slečna Hikari Utsugita, tentokrát gindo, „zpívaným” přednesem čínských a japonských básní. Tahle část mě opravdu příjemně překvapila.

17.30, místa zabraná


Každý jsme dostali i originální kaligrafii se znakem pro „ovci”
(nebylo to myšleno nijak politicky, prostě je Rok ovce).Původně měl pan René Ochiai napsat všem účastníkům vernisáže nějakou kaligrafii, ale nakonec kvůli těm davům z toho sešlo. Špatné davy, špatné.

Slavnostní focení studentů. Studentů kaligrafie + pána na gauči (ten už tam byl :D).18.30, přednáška. Lidé se tlačili i za prosklenou stěnou.

Kterou úžasnou kaligrafiii si prohlížejí?
Sestřina kaligrafie visí hned vedlé te slavné dámské toalety.
(no pokud se někde budou tvořit fronty a lidé budou zkoumat,
co kde visí na stěně v okolí, tak jedině tam :D).

A na závěr, krásná kaligrafie Reného Ochiai (vpravo)

Výstava potrvá do 29. 1. 2015. Určitě se tam stavím ještě jednou a nafotím lépe vystavované kaligrafie, nicméně všem vřele doporučuji ji navštívit. Knihovna sama o sobě stojí za to, a kontrast tradiční japonské kaligrafie spolu s velice moderním zařízením knihovny a... studenty... je parádní.
Žádné komentáře:

Okomentovat